Keresztcsonti tályogok - sok műtét a semmiért, vagy egy jó technika?

2021. 02. 26.

A keresztcsontok feletti ciszták (dermoid cysta) a dúsabb testszőrzetű fiatal férfiak életét keserítik. Sokszor begyulladnak, és így tályogok formájában kerülnek első ellátásra valamelyik sebészeti rendelőben vagy osztályon. A ciszták tokja, fala bennmarad, így úja és újra kiújulnak. Később műtétek következnek, amelyek kimetszésekből állnak, a műtét után hetekig vagy hosszú hónapokig észlelt váladékozással naponta kötéscserék sorával. A közösségi és a magánélet is megsínyli ezt a tortúrát. A keresztcsonti dermoid ciszták plasztikai sebészeti ellátása egy nagyobb műtéttel kínál egy lépésben gyógyulást.

A dermoid ciszták kimetszése után az általános sebészeti gyakorlat az, hogy a sebüreget vagy nyitva hagyja (és hosszú hetek, hónapok alatt egy másodlagos sarjadással reméli annak begyógyulását) vagy feszülés mellett – miután nagy és mély sebről van szó – összevarrja. Ennek eredménye sokszor a sebek későbbi szétválása, a kötözések folytatása. A plasztikai technikák a feszülésmentes zárást célozzák meg. Ez kisebb ciszták esetében helyi (lokális) segédmetszések utáni cik-cak vonalú zárást és heget eredményez. Nagyobb méretű, már többször operált, de nem gyógyuló dermoid cisztáknál a sebüregbe forgatott jó vérellátású lebeny a megoldás. A jó vérellátás és a feszülésmentes varrat a biztosíték arra, hogy a seb összegyógyul.

phone-handset linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram